Бета версія нового сайту АКТИВІВ Управляйте своїми коштами Реструктуризація Іпотеки? Освітній курс Закон «Про систему гарантування вкладів Питання — відповіді

Бета версія
нового сайту Фонду

ГАРАНТУВАННЯ


Детальніше

Виведення


АКТИВІВ


Детальніше

Управляйте своїми коштами

БЕЗПЕЧНО!


Детальніше

НЕ ПЛАТИТЕ ЗА ІПОТЕКОЮ?

Дізнайтеся про умови реструктуризації або перевірте, чи виставлено Ваш кредит на продаж

Детальніше

Закон «Про систему
гарантування вкладів

ФІЗИЧНИХ ОСІБ»


Детальніше

Питання —

відповіді


Детальніше

НОВИНИ

ЧОМУ КРЕДИТОРИ БАНКУ «ХРЕЩАТИК» ВТРАЧАЮТЬ ШАНСИ ОТРИМАТИ СВОЇ КОШТИ?

ПРЕС-РЕЛІЗ

Схемне виведення з банку «Хрещатик» активів на 6,9 млрд грн відбувалось у тому числі за участі столичних комунальних підприємств.

Майже 6,9 млрд грн виведених активів – це приблизний результат реалізованих у ПАТ «КБ «Хрещатик» схем напередодні визнання банку неплатоспроможним. Спроби колишніх акціонерів та пов’язаних з банком осіб через суди легітимізувати проведені з активами оборудки – позбавляють вкладників «200+» (кредиторів 4-ої черги, які заявили вимоги до банку на суму 1,1 млрд грн) шансів отримати свої кошти. Під сумнівом – і повернення у повному обсязі виплаченого Фондом гарантованого відшкодування: із виплачених людям 2,7 млрд грн сьогодні за рахунок продажу та управління активами банку вдалося повернути лише 0,8 млрд грн. Якщо ж «зацікавленим сторонам» взагалі вдасться оскаржити правомірність виведення банку з ринку – розрахунок з кредиторами фактично буде заблокований, то тягар повернення виплачених Фондом коштів ляже на плечі державного бюджету. 

Загальна сума акцептованих вимог кредиторів ПАТ «КБ «Хрещатик» – 6,2 млрд грн. Джерелом повернення цих коштів, які свого часу клієнти принесли до банку, мало б стати обслуговування позичальниками своїх кредитів та продаж активів. Та попри те, що «на папері» вартість активів банку, включених до ліквідаційної маси, склала 8,1 млрд грн – незалежні оцінювачі оцінили їх лише у 2,7 млрд грн. Але і ця сума – дуже позитивний прогноз, адже інсайдери банку намагаються завершити усі розпочаті схеми з виведення найліквідніших активів фінансової установи. То де ж кошти?  

Уповноваженою особою Фонду виявлено, що на момент запровадження тимчасової адміністрації ПАТ «КБ «Хрещатик» мав на балансі облігації на загальну суму майже  2,3 млрд грн. При цьому, майже 85% з них виявились незабезпеченими. Понад те, емітенти цих цінних паперів мають усі ознаки фіктивності – відсутність основних фондів та виробничих запасів, чисельність працюючих 1-2 особи. За попередньою інформацією, у 91,8% випадків емітенти виявилися пов’язаними з банком особами. Строк погашення облігацій збіг, кошти банку повернуті не були.

Загалом: 1,9 млрд грн коштів банку було «вкладено» у придбання «сміттєвих» цінних паперів, а фактично – виведено на компанії-інсайдери.

Крім того, за позовами пов’язаних осіб та інсайдерів банку в судовому порядку визнаються припиненими зобов’язання за їхніми кредитами у ПАТ «КБ «Хрещатик».

        Так, групою позичальників-інсайдерів подано позовні заяви із вимогою визнати припиненими їхні зобов’язання перед ПАТ «КБ «Хрещатик» та припинення обтяжень на заставлене нерухоме майно (земельна ділянка у Феофанії, квартири та нежитлові приміщення на вул. Вишгородській у Києві) заставною вартістю 0,5 млрд грн (справи № 910/17149/16, № 910/18524/16).

Зазначена група позичальників стверджує, що на початку 2015 року вони уклали договори щодо відступлення права вимоги за депозитами фізичних осіб на загальну суму 8 млн доларів США з метою «погашення» зазначених кредитів шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог. Як згодом з’ясувалось, цими вкладниками, що нібито відступили права вимоги за своїми депозитами, є родичі (тесть та теща) одного з колишніх керівників банку, який був членом правління до введення тимчасової адміністрації. Уповноважена особа Фонду стверджує, що вказані договори мають ознаки фіктивних, однак суд безпідставно відхилив клопотання банку про призначення технічної експертизи вищезазначених документів та експертизи давності виготовлення цих документів. Причому, що цікаво, зазначені родичі одного з колишніх керівників банку практично одночасно із участю у судових справах, в яких наполягали на дійсності укладених ними договорів про відступлення права вимоги за договорами депозиту на користь підприємств групи КІГ, подали до банку вимоги про визнання їх кредиторами на цю ж суму вкладів.

Уповноваженою особою за фактами підробки документів, які стали підставою для винесення судами рішень не на користь банку, подано відповідну заяву про відкриття кримінального провадження до правоохоронних органів, а також подано цивільний позов у межах цього кримінального провадження.

Загалом: використовуючи інсайдерську інформацію та службове становище, ліквідні активи банку (право вимоги за кредитами, забезпеченими майном вартістю близько 0,5 млрд грн) фактично були передані «в користування» родичам одного з керівників банку. Вимоги решти вкладників, не пов’язаних із керівниками банку родинними зв’язками, у розрахунок не взялися.

Пов’язані особи та інсайдери банку, що відносяться до Київської інвестиційної групи (загальна сума не погашеної заборгованості за кредитами якої становить 3,2 млрд грн), у судовому порядку намагаються легалізувати схеми виведення коштів з банку – визнати погашеними власні кредити на загальну суму 0,9 млрд грн, тим самим намагаючись за допомогою рішення суду вивільнити з-під забезпечення високоліквідне майно – цілісний майновий комплекс, земельні ділянки тощо. При цьому так зване «повернення кредитів» за фактом було просто певним «транзитом коштів»: кошти з поточних рахунків клієнтів банку у вигляді так званої фінансової допомоги перераховувались на користь підприємств групи КІГ, а далі – на рахунки підприємств цієї ж групи в погашення кредитної заборгованості. При чому дані операції проводились в основному напередодні та в ніч на запровадження тимчасової адміністрації в банку, а деякі обтяження припинено нотаріусом взагалі рано вранці 5 квітня 2016 року.

Зазначаємо, що одразу після початку процедури виведення банку з ринку Уповноваженою особою Фонду було віднесено дані правочини з погашення заборгованості за кредитом внаслідок надання фінансової допомоги до категорії нікчемних.

Показово, що у цій схемі активну участь брали і ряд столичних комунальних підприємств, надаючи фінансову допомогу юридичним особам приватного права на суму майже 0,4 млрд грн. 

Також проводились операції зі схемного погашення кредитів, які були видані групі пов’язаних осіб – «Форум». Банк купував сміттєві цінні папери. Компанії, що їх продавали, отримані кошти спрямовували в статутний капітал новостворених підприємств. Саме з ними банк укладав договори про відступлення права вимоги за раніше наданими кредитами пов’язаним особам із зняттям обтяжень з заставленого майна. Кошти повертались до банку, як оплата за вказані договори відступлення права вимоги.

Загалом за цією схемою було «прокручено» 0,4 млрд грн.

Ще одна схема виведення коштів з банку Хрещатик – кредитування пов’язаних осіб на придбання будівельного обладнання у одного нерезидента - Alesio Universal S.A. Tortola, British Virgin Island (пов’язана особа – кінцевий бенефіціар Іванов А.А.). Не зважаючи на те, що оплата була здійснена авансом, жоден з укладених контрактів не був виконаний.

Загальна сума наданих кредитних коштів на ці потреби склала 31,3 млн доларів США.

За виявленими (у тому числі, але не виключно) фактами  Фондом та уповноваженою особою направлено 71 заяву до правоохоронних органів про вчинення кримінальних правопорушень на загальну суму збитків майже 3,3 млрд грн. 

Варто нагадати, що за даними Національного банку України у 2015 році кінцевими власниками банку були Андрій Іванов (37,44%), територіальна громада міста Києва в особі КМДА (25%), Микола Солдатенко (24,24%) та низка міноритарних власників.

 

Довідково:

На підставі постанови Правління Національного банку України від 05 квітня 2016 р. № 234 «Про віднесення ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КОМЕРІЦІЙНИЙ БАНК «ХРЕЩАТИК» до категорії неплатоспроможних» виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 05 квітня 2016 р. № 463 «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «КБ «ХРЕЩАТИК» та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку».

Процедуру ліквідації ПАТ «КБ «ХРЕЩАТИК» розпочато з 06 червня 2016 року, відповідно до рішення Правління Національного банку України від 02 червня 2016 року № 46-рш «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «ХРЕЩАТИК» та рішення виконавчої дирекції Фонду від 03 червня 2016 року № 913, «Про початок процедури ліквідації ПАТ «КБ «ХРЕЩАТИК» та делегування повноважень ліквідатора банку».

 

Дані про структуру кредиторських вимог

До виплати млрд грн Виплачено млрд грн
1 черга - -
2 черга - -
3 черга (виплачене Фондом гарантоване відшкодування) 2,8 0,8
4 черга 1,1 0
5 черга* 0,2 0,2
6 черга 0,001 0
7 черга 2,0 0
8 черга 0,007 0
9 черга 0,1 0
10 черга - -
Загальна сума 6,2 1,0

*Позачергове задоволення вимог забезпеченого кредитора НБУ