АКТИВІВ Управляйте своїми коштами Реструктуризація Іпотеки? Освітній курс Закон «Про систему гарантування вкладів Питання — відповіді

Виведення


АКТИВІВ


Детальніше

Управляйте своїми коштами

БЕЗПЕЧНО!


Детальніше

НЕ ПЛАТИТЕ ЗА ІПОТЕКОЮ?

Дізнайтеся про умови реструктуризації або перевірте, чи виставлено Ваш кредит на продаж

Детальніше

Закон «Про систему
гарантування вкладів

ФІЗИЧНИХ ОСІБ»


Детальніше

Питання —

відповіді


Детальніше

НОВИНИ

Про особливості та переваги процедури ліквідації банків у порівнянні з ліквідацією юросіб заступниця директора-розпорядника ФГВФО Світлана Рекрут розповіла в рамках бутік-конференції з питань банкрутства

ПРЕС-РЕЛІЗ

15 березня 2019 року заступниця директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів Світлана Рекрут та директор департаменту управління активами Фонду Ольга Білай взяли участь у роботі круглого столу «Банкрутство та відновлення платоспроможності в банківській сфері. Судовий аспект». Значну увагу під час заходу було приділено визначенню особливостей банкрутства та ліквідації юридичних осіб і банків, їх порівнянню та можливості уніфікації.

Як зауважила С. Рекрут, в цілому, процедури ліквідації юросіб та банків мають багато спільних рис, за винятком нюансів, пов’язаних зі специфікою активів фінустанов.

«Чи можна ліквідовувати банки за загальною процедурою? У світі існує така практика. Проте в більшості країн, залежно від організації контролю банківської системи та процедури виведення неплатоспроможних банків з ринку, процедура їх ліквідації знаходиться у компетенції таких установ як Фонд чи Нацбанк. Крім того, у світі значно поширена практика початку процедури ліквідації банку лише за рішенням суду. Фонд ще у 2012 році в період реформування системи гарантування неодноразово порушував питання запровадження такої процедури й в Україні, проте не знайшов підтримки цієї ініціативи. Хоча це дозволило б під час ліквідації неплатоспроможних банків уникнути значної кількості проблем, пов’язаних з оскарженням власниками цих установ рішення про їх виведення з ринку», - відзначила С. Рекрут.

Питання можливості впровадження процедури повернення на ринок банків, визнаних раніше неплатоспроможними, викликало особливо бурхливу дискусію серед учасників заходу. Його актуальність зумовлена тим, що наразі власники кількох банків у судовому порядку намагаються оскаржити рішення про їх ліквідацію.

Як зауважила С. Рекрут, чинним українським законодавством не передбачено процедури повернення банків на ринок. «Так, зараз існують прецеденти, коли власники банків у судовому порядку намагаються оскаржити рішення про їх ліквідацію. Але якщо проаналізувати перелік цих установ, то переважно це ті структури, які мали бути виведені з ринку ще задовго до ухвалення відповідного рішення. До того ж навряд чи власники цих банків насправді мають намір повернути їх на ринок. Єдина їх мотивація – це бажання повернути контроль над активами та продати їх. Повертати ж Фонду витрачені мільярди гривень на відшкодування вкладникам і кредиторам цих установ коштів, ці власники наміру не мають», - підкреслила заступниця директора-розпорядника Фонду.

У свою чергу, О. Білай заначила, що, відповідно до чинного законодавства, одне із ключових завдань Фонду полягає у захисті прав всіх кредиторів неплатоспроможного банку. «Фонд має збалансовано підходити до захисту інтересів кредиторів, почергово задовольняючи їх вимоги. У більшості ж випадках, на жаль, серед кредиторів починається перетягування ковдри, що значно ускладнює їх співпрацю з Фондом», - констатувала директор департаменту.

Додатковою перевагою процедури ліквідації неплатоспроможних банків, за словами С. Рекрут, є те, що ліквідатором банку є Фонд, який делегує свої повноваження уповноваженій особі, яка фактично є виконавцем рішень, ухвалених колегіальними органами Фонду.