АКТИВІВ Управляйте своїми коштами Реструктуризація Іпотеки? Освітній курс Закон «Про систему гарантування вкладів Питання — відповіді

Виведення


АКТИВІВ


Детальніше

Управляйте своїми коштами

БЕЗПЕЧНО!


Детальніше

НЕ ПЛАТИТЕ ЗА ІПОТЕКОЮ?

Дізнайтеся про умови реструктуризації або перевірте, чи виставлено Ваш кредит на продаж

Детальніше

Закон «Про систему
гарантування вкладів

ФІЗИЧНИХ ОСІБ»


Детальніше

Питання —

відповіді


Детальніше

НОВИНИ

Реструктуризація іпотечних кредитів є механізмом захисту інтересів як кредиторів, так і боржників

ПРЕС-РЕЛІЗ

В Україні майже половина кредитів в іноземній валюті, забезпечених іпотекою квартири або житлового будинку, є проблемними, оскільки через значну девальвацію гривні з моменту їх оформлення, позичальники втратили здатність обслуговувати свої зобов’язання. Кодекс України з процедур банкрутства, яким, зокрема, передбачається процедура відновлення платоспроможності фізичних осіб, передбачає механізм реструктуризації таких кредитів. Як пояснила в ефірі радіо «Голос Столиці» директор департаменту управління активами Фонду гарантування вкладів Ольга Білай, реструктуризація є збалансованим інструментом, який рівною мірою дозволить захистити інтереси як кредиторів, так і позичальників.

Наразі реструктуризацію здійснюють лише окремі банки, проте з моменту введення в дію Кодексу всі клієнти банків, які мають проблемний іпотечний кредит, можуть його реструктурувати. У такий спосіб можна поновити кредитну історію позичальників, які через об’єктивні причини не могли обслуговувати свої борги, та очистити ринок іпотечного кредитування від непрацюючих кредитів і поновити його роботу.

Ольга Білай нагадала, що скористатися механізмом реструктуризації можуть і боржники банків, що ліквідуються. Фонд гарантування вкладів розробив уніфіковану процедуру змін умов погашення іпотечних кредитів в іноземній валюті. Додаткові переваги, які отримують позичальники неплатоспроможних банків на період реструктуризації – це суттєве зниження процентної ставки до 0,01% та спрямування платежів на погашення кредитної заборгованості, так званого «тіла кредиту», а не відсотків та штрафів. Крім того, продаж прав вимоги за кредитними договорами, заборгованість за якими було реструктуризовано, здійснюється в останню чергу. Строк реструктуризації не може перевищувати термін ліквідації неплатоспроможного банку.

Ті боржники банків в управлінні Фонду гарантування вкладів, які скористаються запропонованим Фондом механізмом реструктуризації, матимуть додаткові переваги під час проведення реструктуризації в процедурі банкрутства. Зокрема, погашення «тіла кредиту» в період реструктуризації Фондом в подальшому збільшить розмір прощення боргу за Кодексом України з процедур банкрутства та зменшить розмір платежів на користь кредитора.

Довідково. Кодекс України з процедур банкрутства, прийнятий Верховною Радою України 18 жовтня 2018 року, набув чинності 21 квітня 2019 року. Кодекс вводиться в дію через шість місяців з дня набрання чинності. Зокрема, документом також передбачається знаття мораторію на примусове стягнення майна у боржників банків за іпотечними кредитами та продаж прав вимоги за цими кредитними зобов’язаннями.

Закон України «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті» набрав чинності 7 червня 2014 року. Документом, зокрема, забороняється примусове стягнення або відчуження майна позичальника, в т.ч. нерухомого житлового, яке використовується як місце постійного проживання і перебуває в іпотеці, за умови, якщо у позичальника або майнового поручителя немає у власності іншого житлового майна. Також накладено мораторій на продаж прав вимоги за цими кредитними договорами. Винятком є активи банків в ліквідації, які виставляються Фондом на продаж, оскільки, згідно законодавства, ФГВФО зобов’язаний протягом процедури ліквідації, строк якої не може перевищувати 5 років, реалізувати активи неплатоспроможного банку.

Нагадаємо, щопонеділка в ефірі ранкової радіопрограми «Ризик без меж» Фонд гарантування розкриває деталі виведення банків з ринку, а також особливості роботи з проблемними активами неплатоспроможних банків.