АКТИВІВ Управляйте своїми коштами Реструктуризація Іпотеки? Освітній курс Закон «Про систему гарантування вкладів Питання — відповіді

Виведення


АКТИВІВ


Детальніше

Управляйте своїми коштами

БЕЗПЕЧНО!


Детальніше

НЕ ПЛАТИТЕ ЗА ІПОТЕКОЮ?

Дізнайтеся про умови реструктуризації або перевірте, чи виставлено Ваш кредит на продаж

Детальніше

Закон «Про систему
гарантування вкладів

ФІЗИЧНИХ ОСІБ»


Детальніше

Питання —

відповіді


Детальніше

НОВИНИ

41 млрд грн боргів перед державою погасив Фонд на кінець 2019 р. Бліц-підсумки року

ПРЕС-РЕЛІЗ

2019 рік став роком кардинальних змін, викликів і успіхів. Нині можна констатувати завершення періоду ліквідації наслідків банківської кризи і перетворення Фонду гарантування вкладів (далі – Фонд, ФГВФО) на партнера здорових банків.

Рік завершується з 9,5 млрд грн надходжень до банків в управлінні Фонду, з яких 7,7 млрд грн отримано від продажу активів (для порівняння, у 2018 р. банки отримали 6,8 млрд грн від продажу активів).

За весь період виведення банків з ринку на кінець 2019 р. надходження від продажу та управління активами неплатоспроможних банків перевищили 46 млрд грн. Із них понад 24 млрд – це надходження від продажу. Кошти, отримані з цих джерел, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів.

Такого результату вдалось досягти завдяки створеній Фондом системі продажу активів, що передбачає кілька рівнів, – від індивідуального продажу кожного активу до формування мегапулів.

Це дозволило Фонду гарантування вкладів у 2019 р. виплатити понад 11 млрд грн за позиками, які Фонд був змушений залучити упродовж 2014-2017 р.р. у Національного банку України і Міністерства фінансів України під ринкові 9,9-14,0% річних. НБУ цього року виплачено 1,5 млрд грн (у тому числі 8 млн грн за відсотками); Мінфіну позачергово повернуто 9,62 млрд грн (9,12 млрд грн основної частини заборгованості і 505,6 млн грн відсотків). Загалом на цей час Фонд повернув понад половину суми своїх запозичень – більше 41 млрд грн, таким чином повністю погасивши заборгованість перед Національним банком України і достроково погасивши перший з кредитів, взятих у Міністерства фінансів України*.

У січні 2020 р. Фонд гарантування вкладів планує достроково виплатити ще 2    млрд  грн    за   своїми   зобов’язаннями    перед     Міністерством     фінансів

України. Такий результат став підґрунтям для підтримки вітчизняного бізнесу: з

ініціативи Президента України прийнято рішення спрямувати кошти від цього дострокового погашення до Фонду розвитку підприємництва. Відповідний законопроект Президента подано до ВРУ, і у разі його ухвалення парламентом, кошти Фонду стануть опорою для українських підприємців, а отже, для економіки загалом.

Водночас, залишок боргових зобов’язань Фонду нині перевищує 49 млрд грн у вигляді векселів та ще понад 67,44 млрд грн відсотків, які Фонд гарантування вкладів має виплачувати до 2031 р. Тому у 2020 р. Фонд гарантування вкладів разом з Міністерством фінансів України та НБУ продовжить роботу, спрямовану на реструктуризацію цього боргу. Розв’язання цієї проблеми дозволило б зрушити питання про підвищення гарантованої суми відшкодування вкладів до європейського рівня.

Головним безумовним пріоритетом Фонду, як і раніше, залишається виплата гарантованої суми вкладів. Станом на кінець 2019 р. Фонд гарантування витратив на виплати майже двом мільйонам вкладників більше 90 млрд грн, з них близько 800 млн грн – упродовж 2019 р. Стосовно тієї невеликої частини вкладників, які ще не звернулись по свою гарантовану суму, нагадуємо, що у 2020 р. завершується ліквідація більшості банків, що перебувають в управлінні Фонду, а отже зупиняються виплати вкладникам і кредиторам цих банків. Тому закликаємо їх звернутись до будь-якого з банків-агентів, через які можна отримати свої кошти.

На цей час завершено ліквідацію майже 40 неплатоспроможних банків з 95, що потрапили під управління Фонду з початку банківської кризи. Ця робота активно триватиме і наступного року, і до 2021 р. планується завершити виведення з ринку більшості банків, окрім тих, стосовно яких суди розглядають питання про оскарження неплатоспроможності, банків в Криму та в зоні проведення ООС, за якими процедуру ліквідації завершити неможливо.

Надважливе завдання, над яким продовжить працювати Фонд гарантування вкладів, - повернення активів, виведених з банків. Юристами Фонду та неплатоспроможних банків ведеться близько 45 тис судових процесів на загальну суму майже 200 млрд грн. Крім того, Фондом було подано до правоохоронних органів 5,6 тис заяв про вчинення кримінальних правопорушень на загальну суму понад 400 млрд грн, у тому числі більше 400 заяв щодо дій пов'язаних осіб на суму 210 млрд. грн. Однак, до суду дійшло менше половини з цих заяв, а обвинувальні вироки винесено лише за 13 – на суму 414,5 тис. грн.

Для стягнення заподіяної банкам шкоди Фондом пред’явлено позови до 605 пов’язаних із неплатоспроможними банками фізичних осіб на загальну суму понад 91 млрд грн, утім, за жодним з них суди досі не прийняли остаточного рішення. Водночас, Фонд, шукаючи оптимальні шляхи повернення коштів для подальших розрахунків з кредиторами, підготував пакет законодавчих змін, які, зокрема, передбачають досудове врегулювання заборгованості пов’язаних осіб, а також залучення іноземних юридичних радників для представництва інтересів Фонду в закордонних юрисдикціях щодо стягнення збитків.

Долаючи наслідки минулої банківської кризи, ми не забуваємо і про запобіжники, які б унеможливили повторення таких явищ. Тому Фонд рік у рік посилює роботу з поширення фінансових знань в Україні. Зокрема, ми спільно з партнерами – громадською організацією «Діловий клуб «Партнер» та Університетом банківської справи, започаткували трирічний Національний проект з фінансової грамотності, мета якого - формування в суспільстві фінансової культури та чіткого розуміння цінності створення власного сімейного капіталу.

________

* Загальна сума запозичень ФГВФО упродовж 2014-2017 р. р. склала 79,7 млрд грн: майже 59,6 млрд грн у Міністерства фінансів України під 9,99%-12,5% річних; понад 20,1 млрд грн у Національного банку України під 12,5%-14% річних.