Бета версія нового сайту АКТИВІВ Управляйте своїми коштами Реструктуризація Іпотеки? Освітній курс Закон «Про систему гарантування вкладів Питання — відповіді

Бета версія
нового сайту Фонду

ГАРАНТУВАННЯ


Детальніше

Виведення


АКТИВІВ


Детальніше

Управляйте своїми коштами

БЕЗПЕЧНО!


Детальніше

НЕ ПЛАТИТЕ ЗА ІПОТЕКОЮ?

Дізнайтеся про умови реструктуризації або перевірте, чи виставлено Ваш кредит на продаж

Детальніше

Закон «Про систему
гарантування вкладів

ФІЗИЧНИХ ОСІБ»


Детальніше

Питання —

відповіді


Детальніше

НОВИНИ

Ухвалено у першому читанні законопроєкт, що, серед іншого, поверне в правове поле банки, акціонери яких оскаржують виведення з ринку

ПРЕС-РЕЛІЗ

Фонд гарантування вкладів вітає ухвалення Верховною Радою України у першому читанні законопроєкту, що, зокрема, чітко визначив правовий статус банків, акціонери яких оскаржують виведення з ринку. Йдеться про Проєкт Закону про внесення змін до законодавчих актів України щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності, ухвалений парламентом у першому читанні 30.03.2020.

Документ містить низку ключових положень  з точки зору захисту інтересів вкладників і кредиторів неплатоспроможних банків.

Зокрема, у законопроєкт закладено норми, що унеможливлюють відновлення роботи неплатоспроможного банку після початку процедур виведення його з ринку. Оскільки частина банків, визнаних неплатоспроможними, використовуючи недосконалу судову систему, намагається знову повернутись на ринок, а окремі суди, перебираючи на себе функції НБУ і Фонду гарантування вкладів, ухвалюють рішення на користь нежиттєздатних банків, це створює системні ризики для кредиторів. Тому законопроєкт, зокрема:

- прямо забороняє зупиняти розпочату процедуру виведення неплатоспроможного банку з ринку або його  ліквідацію, у тому числі - у разі скасування судами рішень НБУ та Фонду, що були підставою для початку цих процедур;

- визначає, що у разі оскарження неплатоспроможності становище банку, що існувало до рішень про виведення його з ринку, не відновлюється, а його акціонери не поновлюються у правах;

Дія цих норм поширюється і на ті банки, стосовно яких ще до набрання чинності Закону розпочато оскарження виведення з ринку, або вже винесено відповідне остаточне рішення суду. Нагадаємо, на цей час у судах різних інстанцій перебувають спори щодо оскарження рішень Фонду та\або НБУ стосовно 19 банків, ще 4 банки (ПАТ «УКРІНБАНК», АТ «ЗЛАТОБАНК», ПАТ «РАДИКАЛ БАНК» і ПАТ «АКБ «КАПІТАЛ») отримали остаточні рішення судів на свою користь.

Таким чином, ініційовані Фондом законодавчі зміни гарантуватимуть кредиторам збанкрутілих банків, що жодні виверти власників банків-банкрутів, жодні нескінченні судові процеси не заблокують виведення такого банку з ринку і розрахунки з кредиторами.

Окрім того, ухвалений законопроєкт вдосконалює механізм ліквідаційної процедури банку. Так, Фонд упродовж трьох років (п’яти років - у разі виведення системно важливого банку з ринку) має забезпечити управління майном (активами) банку та задоволення вимог кредиторів, водночас, Фонд отримує можливість продовжити цей строк у разі унеможливлення виконання цих заходів (ч. 5 ст. 44 Закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»).

Запровадження такого механізму має стати важливим кроком у напрямку повернення коштів вкладникам 200+ (фізичні особи, чиї вклади перевищують гарантовану суму у 200 тис грн). Адже недостатність активів у неплатоспроможних банках, їх низька якість та стислі терміни, відведені на всі процедури, пов’язані з ліквідацією, - головні причини, через які чимало кредиторів не можуть повернути собі кошти.

Крім того, вдосконалено модель реструктуризації заборгованості позичальника у неплатоспроможному банку за нормативно-правовими актами Фонду. Так, передбачено можливість продовжити строк користування майном (активом), у тому числі понад строк ліквідації банку,  змінити процентну ставку за кредитом тощо (ч. 5 ст. 48 Закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»). Це дозволить збільшити  надходження від управління майном (активами) банків, що ліквідуються, та, як наслідок, збільшити обсяги задоволення вимог кредиторів.

«Головна місія Фонду – захист інтересів вкладників, кредиторів банків, і, зрештою, держави. Ухвалений парламентом законопроєкт усуває правову невизначеність, що багато років нависала над неплатоспроможними банками, і дає інструментарій, якого так бракувало у відстоюванні прав кредиторів» - наголосив заступник директора-розпорядника ФГВФО Віктор Новіков.