Справа за позовом АТ «Дельта Банк» до «Ощадбанку» завтра розглядатиметься у Верховному Суді

ПРЕС-РЕЛІЗ

16 травня 2018 року о 14:10 у Верховному Суді відбудеться розгляд справи №910/10916/16 за позовом АТ «Дельта Банк» до ПАТ «Державний ощадний банк України», про визнання недійсним іпотечного договору та застосування наслідків недійсності правочину. Мова йде про судовий спір, що триває між АТ «Дельта Банк» та ПАТ «Державний ощадний банк України», який, протиправно уклавши спірний правочин в період проблемності, став фактично позачерговим кредитором АТ «Дельта Банк», забезпечивши свої вимоги за рахунок високоліквідного нерухомого майна АТ «Дельта Банк» – 11 земельних ділянок загальною вартістю більше 117 млн грн, розташованих у Київській та Волинській областях.

Так, постановою Київського апеляційного господарського суду від 12.12.2017 року, позовні вимоги АТ «Дельта Банк» задоволено повністю: визнано недійсним іпотечний договір та застосовано наслідки його недійсності шляхом скасування обтяжень щодо майна АТ «Дельта Банк» на користь ПАТ «Ощадбанк».

На переконання Фонду гарантування, розгляд цієї справи Верховним Судом має надзвичайно важливе значення для вкладників і кредиторів АТ «Дельта Банк». Позитивне вирішення спору сприятиме задоволенню вимог кредиторів неплатоспроможного банку за рахунок його ліквідного майна (у порядку черговості, без надання переваги окремим кредиторам над іншими кредиторами банку). 

Нагадуємо, загальна сума акцептованих кредиторських вимог ПАТ «Державний ощадний банк України» до АТ «Дельта Банк» становить більше 3,2 млрд грн. Усього між АТ «Дельта Банк» та цим кредитором було укладено 4 договори забезпечення на загальну суму більше 2 млрд грн, які були предметом окремих судових проваджень.

Так, за результатами розгляду Верховний Суд, приймаючи постанову від 18.04.2018 року у справі №910/10917/16, погодився із доводами АТ «Дельта Банк» щодо недійсності одного із таких Договорів забезпечення (застава майнових прав на загальну суму більше 450 млн грн), чим підтвердив належність цих активів (права вимоги за кредитами до юридичних осіб-позичальників) на користь неплатоспроможного банку.

Таким чином, зважаючи на наявність сформованої правової позиції Верховного Суду зі спірного питання, рішення у справі №910/10916/16 може стати свого роду «зразковим» для формування усталеної судової практики, а також носитиме правозастосовний характер у подібних правовідносинах, що виникли або виникнуть у майбутньому між неплатоспроможними банками та їх кредиторами на підставі нікчемних договорів забезпечення.