Фонд гарантування виставляє на продаж права вимоги за майже 40 тисячами непрацюючих іпотечних кредитів фізосіб

ПРЕС-РЕЛІЗ

28.11.2017Упродовж найближчих 10-12 місяців Фонд гарантування вкладів фізичних осіб виставить на продаж, у тому числі на голландський аукціон,  права вимоги за майже 20 тис. непрацюючих кредитів фізосіб із балансовою заборгованістю майже 36 млрд грн. Це більше половини загального іпотечного портфелю банків, що ліквідуються (як за сумою, так і за кількістю). Крім того, ще понад 19,5 тис. кредитів із заборгованістю майже 32 млрд грн (47 % за сумою заборгованості та 49 % за кількістю), які перебувають в заставі НБУ, будуть виставлені на аукціон після узгодження умов продажу з Нацбанком. Про це розповіла Світлана Рекрут, заступник директора-розпорядника Фонду гарантування, під час прес-брифінгу.

«Загальний портфель іпотеки у неплатоспроможних банках становить 40 тисяч кредитів, заборгованість за якими складає 68 млрд грн. При цьому, обслуговується тільки 2% з них. Більшість позичальників помилково вважають, що якщо банк визнається неплатоспроможним, то повертати борги непотрібно. У той час як насправді погашення кредитів – це одне із основних джерел коштів для розрахунку із кредиторами банків. І позичальники просто повинні усвідомити, що повернути борги у будь-якому випадку доведеться, якщо не банку, то новому кредиторові, який придбає права вимоги за кредитом у ході відкритих торгів», – сказала Світлана Рекрут.

Так, права вимоги за іпотечними кредитами фізосіб банків, термін ліквідації яких добігає кінця, а також ПАТ «КБ «НАДРА», «АТ «ДЕЛЬТА БАНК», АТ «БАНК «ФІНАНСИ ТА КРЕДИТ» та ПУАТ «ФІДОБАНК» – будуть виставлені на продаж на умовах голландського аукціону. Окрім того, іпотечні кредити усіх решти банків, які починали торгуватися з номіналу за «класичною моделлю» та початкова ціна реалізації яких впала нижче 30% від номіналу – також виставлятимуться на продаж на голландські аукціони. При цьому на індивідуальний продаж права вимоги виставлятимуться лише один раз. Наступного разу активи торгуватимуться уже у складі пулів.

Повністю перевести продаж прав вимоги за іпотечними кредитами фізичних осіб на голландську систему Фонд планує з початку наступного року.

Інформація про виставлені на продаж лоти буде оприлюднена на інформаційних ресурсах Фонду та системи ProZorro.Продажі в мережі Internet. За номером власного кредитного договору позичальник зможе дізнатися, чи виставлено на продаж права вимоги за його кредитом. Крім того, відповідні листи-повідомлення, де вказуватимуться дата, час торгів та початкова ціна, будуть надіслані на поштові адреси, які позичальники зазначали при укладанні договорів. Ще одне джерело отримання інформації – гаряча лінія Фонду гарантування вкладів – 0-800-308-108, 044-333-36-55.

Торгівельні майданчики, які підключені до системи ProZorro.Продажі, надаватимуть професійні консультації потенційним покупцям та супроводжуватимуть у процесі продажу.

Довідково: Майже 90% іпотечних кредитів фізосіб номіновані в іноземній валюті. Через девальвацію гривні заборгованість «на папері» зросла майже у п’ять разів. Адже потрібно розуміти, що 95% з них були видані до 2009 року, коли курс долара США був 5 грн.

Кредити у зоні АТО та на окупованій території в Криму за сумою заборгованості складають майже 15 %, а за кількістю майже 17% загального портфелю банків.

Презентація "ІПОТЕЧНІ КРЕДИТИ ФІЗИЧНИХ ОСІБ"

Презентація "ЗАПУСК ЄДИНОГО РЕЄСТРУ АКТИВІВ ФОНДУ ГАРАНТУВАННЯ ВКЛАДІВ ФІЗИЧНИХ ОСІБ"