«Відновити кредитування без якісної роботи над помилками, які виявила банківська криза, неможливо», - Ольга Білай

ПРЕС-РЕЛІЗ

CIS Bankers T10Понад 438,6 млрд грн заборгували позичальники неплатоспроможним банкам, що перебувають в управлінні Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. 75% цієї суми – борги юридичних осіб. І абсолютна більшість договорів (до 95%) не обслуговуються без перебільшення роками. Слабкий захист прав кредиторів, недосконалість судової системи та фактично нівельована важливість позитивної кредитної історії – це далеко не вичерпний перелік проблем, які оголила остання банківська криза в Україні.

«Країні потрібне відновлення кредитування реального сектору економіки та потрібні іноземні інвестиції. Але без якісної роботи над помилками, які виявила остання банківська криза, – це просто неможливо», - сказала Ольга Білай, директор департаменту управління активами Фонду гарантування, модеруючи одну із експертних панелей форуму CIS Bankers - T10.

За її словами, останні ініціативи Фонду гарантування з відновлення співпраці із бюро кредитних історій, налагодження роботи з приватними виконавцями, тощо – покликані посилити захист прав кредиторів. Учасники панельної дискусії  відмітили й величезну роль Фонду у становленні ринку проблемних активів, який необхідний для залучення інвесторів, а також всім  банкам і кредиторам для швидкого очищення від проблемних боргів. Утім, для якісних змін системи потрібен комплексний підхід.

«Боржники повинні усвідомити той факт, що вони зобов’язані повертати кредити. І це питання не з категорії «свідомої громадянської позиції», а їх прямий обов’язок, невиконання якого нестиме суттєві негативні наслідки. Та змінитися має і «свідомість» банків. Зараз у банкірів, на жаль, також досить коротка пам’ять: сьогодні ми всі обговорюємо важливість кредитного реєстру, а через півроку у гонитві за рейтингами більшість фінустанов можуть просто «забути» про нього. Тому банки повинні також проявити своє сумління: якщо дані про позичальника внесені до кредитного реєстру і він має негативну кредитну історію, - не може бути так, що один банк відмовить в отриманні чергової позики, а інший без проблем – погодить. Це помилка, яка може дорого коштувати як самому банку, так і економіці країни  цілому», – сказала Ольга Білай.