ПУАТ «Смартбанк»: через схеми з банку було виведено кошти на загальну суму 391,3 млн грн

ПРЕС-РЕЛІЗ

SMART BANK Asset 1Аналіз здійснених фінансових операцій ПУАТ «СМАРТБАНК», проведений уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у рамках ліквідації банку, виявив численні факти, що містять ознаки вчинених кримінальних правопорушень. Наслідком втілених схем стало неправомірне заволодіння групою позичальників (юридичних осіб) коштами банку на загальну суму 391,3 млн грн. Як результат – при зафіксованій «на папері» балансовій вартості корпоративного кредитного портфелю у 365,57 млн грн його незалежна оцінка виявилась у майже 38 разів меншою – 9,7 млн грн.

 

243 млн грн – кредити під заставу неіснуючих товарів в обороті та обладнання

Наприкінці жовтня 2015 року банком було видано кредит на суму 51,3 млн грн. Відповідно до укладеного договору застави, у забезпечення за кредитом було передано товари в обороті – зернові культури урожаю 2015 року, які повинні були перебувати на зберіганні на зерновому складі. Утім, після віднесення банку до категорії неплатоспроможних при перевірці предмета застави, було встановлено, що заставне майно на зерновому складі відсутнє. Понад те, даний склад (елеватор), як з’ясувалось, був порожній з листопада 2015 року і зернових культур на зберіганні не мав. Кредит фактично виявився бланковим, а позичальник, вочевидь, надавав неправдиві (підроблені) документи.

SMART BANK Asset 2Майже аналогічна схема була реалізована ще щонайменше трьома позичальниками. У листопаді 2015 року банк видав кредит, заборгованість за яким у подальшому перевищила 82,4 млн грн, під заставу виробничого обладнання та товарів в обороті. Фактичну наявність забезпечення позичальник підтвердив, зокрема, наданими договорами оренди складу, акту прийому-передачі та договору зберігання. Утім, уже після того, як банк перейшов в управління Фонду, з’ясувалось, що приміщення складів позичальником ніколи не використовувались, а самі договори оренди, зберігання, тощо – не укладалися.

Так само фактично бланковим виявився ще один кредит, виданий банком у грудні 2015 року. У забезпечення за кредитом на суму 16,2 млн грн за документами було передано товари в обороті, які згідно з наданими договором оренди, актом прийому-передачі тощо – зберігалися на складі. Та як з’ясувалось, компанія-позичальник ніколи не використовувала приміщення цього складу. Відтак, найімовірніше, в усіх випадках банку були надані підроблені документи. 

Понад 44,2 млн грн було фактично вкрадено з банку за ще однією схемою: банк кількома траншами перерахував кредитні кошти на рахунки компанії-позичальника для придбання товарів, які у подальшому мали бути передані у заставу. Однак, після перерахування всієї суми кредитних коштів позичальник перестав виходити на зв’язок із банком. Діяльність компаній за юридичною адресою не проводиться.

148,1 млн грн – кредити, забезпечення за якими було виведено

У листопаді 2015 року банком було видано кредит на суму 81,3 млн грн, у забезпечення за яким було передано цінні папери – акції прості іменні, які повинні були обліковуватись на власному рахунку позичальника в цінних паперах в одній із депозитарних установ. Утім, після визнання неплатоспроможним, під час здійснення заходів з перевірки заставного майна, було встановлено, що вищевказані цінні папери були переведені до іншої депозитарної установи. Начебто, підставою для переказу цінних паперів стала укладена з банком додаткова угода. Утім, на дату здійснення переказу цінних паперів у банку уже була запроваджена тимчасова адміністрація. У свою чергу, уповноважена особа Фонду жодних погоджень не надавала, що свідчить про підроблення документів, які стали підставою для переказу цінних паперів.

Аналогічна схема виведення коштів з банку була реалізована ще одним позичальником: у заставу за кредитом на суму у 66,9 млн грн було передано іменні інвестиційні сертифікати. Вказані цінні папери були передані позичальником в заставу банку  згідно з договором, та відповідно – заблоковані на користь банку. Та у день запровадження тимчасової адміністрації було проведено операцію щодо розблокування цінних паперів. При цьому банк як заставодержатель жодного погодження на здійснення операції з переведення цінних паперів не надавав. Підписи від імені банку на розпорядженні щодо розблокування та переказу цінних паперів були підроблені. Крім того, позичальником також було надано банку підроблені документи щодо права власності на чотири квартири, які були передані в іпотеку банку. Фактично в іпотеку банку було передано чуже майно.

За результатами виявлених фактів маніпуляцій із активами банку та виведення коштів уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПУАТ «Смартбанк» подано сім заяв про вчинення кримінальних правопорушень. Триває досудове розслідування.

Як відомо, рішенням виконавчої дирекції Фонду від 31.10.2016 року затверджено ліквідаційну масу ПУАТ «Смартбанк» станом на 01.09.2016 року балансовою вартістю (без врахування резервів та переоцінки) – 391,19 млн грн. При цьому оціночна вартість активів, визначена сертифікованими суб’єктами оціночної діяльності, виявилась в 11 разів меншою – на рівні 36,06 млн грн.

Станом на початок січня 2018 року вкладниками банку за рахунок власних коштів ПУАТ «СМАРТБАНК» отримано 544 534,65 грн.

Загальна сума акцептованих кредиторських вимог – 58 681 328,48 грн. На сьогодні задоволено 100% кредиторських вимог 3 черги та 35% кредиторів 7 черги.

Інформацію про схеми виведення активів, виявлені в інших банках, можна переглянути тут.