Чому важливо читати дрібний шрифт у банківських договорах, або як виводились гроші вкладників з банку «Михайлівський» - прямий ефір за участю заступниці директора-розпорядника Фонду гарантування Наталії Рудухи

20.02.2019

ПРЕС-РЕЛІЗ

Оціночна вартість активів ПАТ "БАНК МИХАЙЛІВСЬКИЙ" виявилась  майже у 37 разів меншою, ніж заявлена у його бухгалтерській звітності. Якщо «на папері» активи «коштували» понад 5 113,5 млн грн, їх ринкова вартість, як було встановлено після запровадження тимчасової адміністрації, ледве перевищувала 138,6 млн грн. Куди поділися гроші банку «Михайлівський» , в прямому ефірі радіо розповіла заступниця директора-розпорядника Фонду гарантування Наталія Рудуха.

 

Стрімке залучення коштів вкладників під необґрунтовано високі відсоткові ставки (подекуди вкладникам пропонували депозити під 37%), а також інші сумнівні види діяльності ПАТ «БАНК МИХАЙЛІВСЬКИЙ» у 2015 р. привернули увагу Національного банку України. У грудні 2015 р. банк «Михайлівський» було віднесено до категорії проблемних, а коли ситуація не поліпшилась, у травні 2016 року НБУ було ухвалене рішення про виведення банку з ринку.

Запровадження тимчасової адміністрації виявило, що відсотки за депозитами погашалися шляхом залучення нових депозитів, а коштів на повернення самих вкладів у банку не було. При цьому значну частину договорів було оформлено як тристоронні (по суті – договори фінансової позики) у яких юридичною особою, що приймала гроші, вказувався не сам банк, а фінансові компанії ТОВ «Інвестиційно-розрахунковий центр» (ІРЦ) та ТОВ «Кредитно-інвестиційний центр» (КІЦ), а банк виступав «повіреним». А за кілька місяців до початку виведення з ринку банк був вилучений з договорів взагалі. При цьому, частину договору, що містила ці дані, було надруковано надзвичайно дрібним шрифтом, розповіла Наталія Рудуха. Відтак, із приблизно 1,4 млрд грн таких псевдовкладів вкладникам було повернуто близько 800 млн грн – лише після внесення відповідних змін до законодавства.

Окрім того, напередодні запровадження тимчасової адміністрації було виведено заставне майно балансовою вартістю загалом на 2,6 млрд грн, повідомила Наталія Рудуха. Для цього кільком компаніям було видано беззаставні кредити на 1,2 млрд грн, якими ті погасили взяті раніше у цьому ж банку забезпечені кредити. Частину цих позик було погашено «цінними» паперами компаній-позичальниць, що мали ознаки фіктивності, – загалом на 870 млн грн. Про інші махінації, виявлені у ПАТ «БАНК МИХАЙЛІВСЬКИЙ», - у проекті «Ризик без меж» за посиланням.

Довідково: рішення про віднесення ПАТ "БАНК МИХАЙЛІВСЬКИЙ" до категорії неплатоспроможних ухвалено НБУ 23 травня 2016 року, того ж дня у банку було запроваджено тимчасову адміністрацію. Термін здійснення процедури ліквідації банку - 13.07.2016 - 12.07.2020. Станом на 01.02.2019 Фондом гарантування виплачено вкладникам 2 419,2 млн грн.

Знайшли помилку? Виділіть текст і натисність Ctrl+Enter