Фонд звернувся до Департаменту інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України

14.08.2015

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) розглянувши інформацію, розміщену 13 серпня цього року на Урядовому порталі за результатами зустрічі Прем’єр-Міністра України з членами Адміністративної ради Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, які представляють Національний банк України, Міністерство фінансів України і Фонд, вважає за необхідне повідомити таке.

Фонд повністю підтримує позицію Уряду щодо необхідності забезпечення належного рівня прозорості діяльності Фонду перед суспільством та партнерами з національної мережі фінансової безпеки країни. Відповідні механізми передбачені статтями 5, 7, 18, 34, 45, 51, 55, 57 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб". Зазначені норми законодавства розроблялися у співпраці з експертами Світового банку з врахуванням Ключових принципів ефективних систем страхування вкладів Міжнародної асоціації страховиків депозитів.

Крім того, Фонд щороку відповідно до вимог законодавства здійснює аудит своєї діяльності та публікує фінансову звітність, підтверджену незалежним аудитором. Кожного року, починаючи з 2001 до 2015 року включно, Фонд до 01 липня наступного за звітним подає до Кабінету Міністрів України та Національного банку України річний звіт разом з аудиторським висновком. Вказані терміни жодного разу не порушувалися.

Фонд відкритий для буд-яких виважених ініціатив, що мають на меті підвищення рівня прозорості його діяльності, в тому числі і в режимі громадського контролю.

Також, Фонд безумовно підтримує позицію Уряду щодо необхідності проведення розслідування банкрутств 56 банків та притягнення до відповідальності винних осіб, у тому числі власників, керівників та інших посадових осіб неплатоспроможних банків. Так, Фондом уже подано 234 заяви проти власників та керівників неплатоспроможних банків на загальну суму 88,7 млрд грн, з яких заяв на суму 36,9 млрд грн - за доведення банку до неплатоспроможності. В цілому, Фондом подано 1291 заяви про вчинення злочинів на загальну суму 115,9 млрд грн. Фонд буде вдячний, якщо Уряд надасть доручення правоохоронним органам прискорити розгляд заяв Фонду та, у разі наявності підстав, якнайшвидше подати відповідні матеріали до суду. В зв’язку з цим, Фонд вітає ініціативу Прем’єр-Міністра України щодо проведення найближчим часом тематичного засідання Адміністративної ради Фонду за участю керівників силових відомств держави.

Крім того, у поточному році (у вересні) Фонд у співпраці з Міжнародним валютним фондом планує провести два перших судово-бухгалтерських аудити (forensic audit) із залученням аудиторських компаній "Великої Четвірки", метою яких є виявлення передумов банкрутства неплатоспроможних банків.

Принагідно, Фонд з метою конкретизації низки тез, що містяться в інформації, розміщеній на Урядовому порталі, повідомляє, що станом на 13.08.2015 року:

Вкладникам 56 неплатоспроможних банків Фондом вже виплачено 45,7 млрд грн, у тому числі:

протягом 2014 року - 14,6 млрд грн;

протягом 2015 року - 31,1 млрд грн;

Виплати вкладникам тривають у розмірі 15,7 млрд грн;

Фондом отримано кредити від Міністерства фінансів України на умовах повернення, строковості та платності у розмірі 28,9 млрд грн у вигляді державних цінних паперів, у тому числі:

протягом 2014 року - 10,1 млрд грн;

протягом 2015 року - 18,8 млрд грн;

-вартість запозичень від Міністерства фінансів України становила 12% річних, що в загальній сумі за підсумками поточного року складе 1,3 млд грн, що сплачуються Фондом до бюджету країни;

-витрати з обслуговування запозичень (кредитів) Фонду з боку Міністерства фінансів України та Національного банку України тільки у 2015 році складуть 3,7 млрд грн в той час, як прямі планові адміністративні витрати Фонду не перевищать 4,4% від вказаної суми, а фактичні на сьогодні складають 1,8%. Незважаючи на це, з метою подальшої оптимізації адміністративних витрат станом на сьогодні Фондом у співпраці з командою експертів вже розпочато розробку нової організаційної структури та функціональної моделі діяльності Фонду, які планується запровадити до кінця поточного року;

-виплати вкладникам протягом 2014-2015 років під час тимчасової адміністрації та ліквідації здійснювали 24 банки, із яких лише 4 банки були віднесені до категорії неплатоспроможних. При цьому, це жодним чином не вплинуло на виконання Фондом своїх зобов’язань перед вкладниками. Крім того, всі зазначені банки на момент їх залучення до здійснення виплат вкладникам неплатоспроможних банків повністю відповідали встановленим Національним банком України вимогам.

З питань витрат неплатоспроможних банків важливо зазначити, що:

по-перше, протягом своєї діяльності Фонд жодного разу не надавав фінансування неплатоспроможну банку для забезпечення його операційної діяльності під час здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банку. Тобто, кредити запозичені у держави, не витрачалися на утримання неплатоспроможних банків;

по-друге, витрати неплатоспроможних банків під час тимчасової адміністрації склали 1,2 млрд грн, у тому числі:

протягом 2014 року - 0,3 млрд грн (17 банків);

протягом 2015 року - 0,9 млрд грн (37 банків).

по-третє, витрати неплатоспроможних банків під час ліквідації склали 0,6 млрд грн, у тому числі:

протягом 2014 року - 0,3 млрд грн (17 банків);

протягом 2015 року - 0,3 млрд грн (45 банків).

Основна частина витрат пов’язана з виплатою заробітної плати працівникам неплатоспроможних банків, кількість яких на момент запровадження тимчасової адміністрації загалом у 56 установах складала понад 33,8 тисяч осіб.

На сьогодні 45 неплатоспроможних банків у стадії ліквідації скоротили персонал, який отримує заробітну плату, до 4 тис. осіб. Така кількість працівників пов’язана з ліквідацією найбільших банків, таких як: ПАТ "КБ "Надра", ПАТ "ВіЕйБіБанк", ПАТ "БАНК"ФОРУМ", ПАТ "БРОКБИЗНЕСБАНК" тощо.

Разом з цим, Фонд наголошує, що уповноважені особи Фонду здійснюють скорочення персоналу з дотриманням вимог законодавства про працю, що вимагає додержання строків та сум компенсації відпусток та вихідної допомоги.

Фонд висловлює вдячність Уряду та особисто Прем’єр-Міністру України за увагу до діяльності національної системи гарантування вкладів фізичних осіб з огляду на високу соціальну значимість такої діяльності для мільйонів вкладників банків та відновлення довіри громадян до банківської системи країни.

 

 

Відділ зв’язків з громадськістю та

міжнародними організаціями

Знайшли помилку? Виділіть текст і натисність Ctrl+Enter