ПРЕСРЕЛІЗ
Цього тижня, 26-30 травня 2025 р., суди різних інстанцій розглядають позови Фонду гарантування вкладів до пов’язаних осіб та власників 18 банків, що виводяться з ринку. Це позови як у господарських, так і у кримінальних провадженнях.
Декілька справ розглядатимуть суди найвищої, касаційної інстанції. Зокрема, 27 травня Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду (ВС) продовжить розгляд:
- Справи №910/11371/18 – оскарження Фондом рішень судів першої та апеляційної інстанцій за позовом до пов’язаних осіб ПАТ «ЛЕГБАНК» про відшкодування збитків 548,6 млн грн. Як повідомляв Фонд, протягом 2011-2014 рр. керівництвом банку здійснювались ризикові активні операції, що загрожували інтересам вкладників та кредиторів банку. Зокрема, укладались договори купівлі-продажу, міни цінних паперів з такими спільними ознаками: операції з купівлі-продажу цінних паперів не мали фінансово-економічної доцільності та були завідомо збитковими для банку з огляду на їхню номінальну вартість, термін погашення, розмір дисконту тощо; цінні папери, прийняті на баланс банку, мали численні ознаки фіктивності; ринкова вартість цінних паперів була значно нижчою від їхньої балансової вартості (від 40% до 0,01% від балансової вартості); емітенти, трейдери та найпроблемніші боржники банку пов’язані між собою тощо. Також у цей період укладено низку кредитних договорів без належного забезпечення (заставою виступали сміттєві цінні папери), за якими позичальники та емітенти заставних цінних паперів пов’язані між собою; емітенти, заставодавці та боржники мають численні ознаки фіктивності. Крім того, боржники та емітенти є фігурантами кримінальних справ щодо легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом, ухилення від сплати податків, реалізації протиправних схем з конвертації коштів тощо.
- Справи №910/13722/22 – оскарження Фондом рішень судів попередніх інстанцій за позовом до пов’язаних осіб ПАТ «БАНК "НАЦІОНАЛЬНІ ІНВЕСТИЦІЇ» на суму 1,2 млрд грн. Як повідомляв Фонд, незадовго до визнання неплатоспроможним ПАТ «БАНК «НАЦІОНАЛЬНІ ІНВЕСТИЦІЇ» уклав договори відступлення прав вимоги за кредитами на користь кількох факторингових компаній. При цьому кошти на кореспондентські рахунки банку на оплату цих договорів не надходили. Таким чином банк втратив активи, що формували грошовий потік, та ліквідне забезпечення за кредитами.
Крім того, низку позовів Фонду розглянуть суди апеляційної інстанції. Зокрема, 27 травня Північний апеляційний господарський суд продовжить розгляд:
- Справи №910/9349/20 – оскарження Фондом рішення суду першої інстанції за позовом до пов’язаних осіб ПАТ «УКРГАЗПРОМБАНК» на 9,8 млн грн. Як встановлено уже під час виведення цього банку з ринку, напередодні запровадження у ньому тимчасової адміністрації ним проводилось «схемне кредитування» групи компаній для фінансування спільного неіснуючого будівництва. За всіма ознаками, ця схема була застосована саме з метою виведення активів з «Укргазпромбанку». У банку використовувались і інші схеми виведення коштів.
- Справи №910/21280/21 - оскарження Фондом рішення суду першої інстанції за позовом до пов’язаних осіб АТ «ДЕЛЬТА БАНК» на 22,9 млрд грн. Нагадаємо, збитки АТ «ДЕЛЬТА БАНК» та його кредиторам були завдані шляхом виведенням, зокрема, через кредитування пов’язаних компаній в Україні та перерахування ними отриманих коштів за кордон за фіктивними контрактами. Ці дії призвели до неплатоспроможності банку у 2015 році і браку коштів для розрахунку з його кредиторами під час виведення установи з ринку. Докладніше – за посиланням. Крім того, на стадії підготовчого провадження у суді першої інстанції перебуває один з позовів Фонду до власника АТ «ДЕЛЬТА БАНК» у кримінальному провадженні на суму 214 млн грн (справа №761/25125/23); на етапі підготовчих судових засідань перебуває господарський позов на 791,2 млн грн у справі №910/7338/19, відповідачем у якій виступає М. Лагун як голова наглядової ради Банку. 30 жовтня 2023 р рішенням Шевченківського районного суду м. Києва М. Лагуна оголошено в розшук у кримінальній справі №761/8406/23, у якій він виступає обвинуваченим за епізодом щодо виведення з банку коштів на суму понад 76,5 млн дол США.
28 травня цей же суд продовжить розгляд заяви одного з відповідачів про перегляд постанови суду апеляційної інстанції у справі №910/12955/20 (ПАТ «ПЛАТИНУМ БАНК») за нововиявленими обставинами. Це вже чергова спроба відповідачів-пов’язаних осіб «Платинум банку», які намагаються переглянути остаточне, обов’язкове до виконання, рішення ВС як суду найвищої інстанції, яким присуджено солідарно стягнути з них збитки банку у сумі близько 1,48 млрд грн.