Апеляційний суд розгляне справу Дельта банку на 23 мільярди гривень

01.07.2025

ПРЕСРЕЛІЗ    

Цього тижня, 30 червня - 04 липня 2025 року, суди різних інстанцій розглядають позови Фонду гарантування вкладів до пов’язаних осіб та власників 16 банків, що виводяться з ринку. Це позови як у господарських, так і у кримінальних провадженнях.

Низка справ розглядатиметься в апеляційній інстанції. Це, зокрема:

  • позов Фонду до пов’язаних осіб АТ «ДЕЛЬТА БАНК» на 22,8 млрд грн (справа №910/21280/21). Північний апеляційний господарський суд продовжить розгляд апеляційної скарги Фонду на рішення суду першої інстанції 01 липня 2025 р.

Нагадаємо, збитки АТ «ДЕЛЬТА БАНК» та його кредиторам були завдані шляхом виведенням, зокрема, через кредитування пов’язаних компаній в Україні та перерахування ними отриманих коштів за кордон за фіктивними контрактами. Ці дії призвели до неплатоспроможності банку у 2015 році і браку коштів для розрахунку з його кредиторами під час виведення установи з ринку. Докладніше – за посиланням. Крім того, на стадії підготовчого провадження у суді першої інстанції перебуває один з позовів Фонду до власника АТ «ДЕЛЬТА БАНК» у кримінальному провадженні на суму 214 млн грн (справа №761/25125/23); на етапі підготовчих судових засідань перебуває господарський позов на 791,2 млн грн у справі №910/7338/19, відповідачем у якій виступає М. Лагун як голова наглядової ради Банку. 30 жовтня 2023 р рішенням Шевченківського районного суду м. Києва М. Лагуна оголошено в розшук у кримінальній справі №761/8406/23, у якій він виступає обвинуваченим за епізодом щодо виведення з банку коштів на суму понад 76,5 млн дол США.

  • 30 червня Північний апеляційний господарський суд продовжив розгляд скарги Фонду за позовом до пов’язаних осіб ПАТ «БАНК «МИХАЙЛІВСЬКИЙ» на суму 682,2 млн грн (справа №.910/7393/24).

Нагадаємо, під час виведення з ринку ПАТ «БАНК «МИХАЙЛІВСЬКИЙ» було виявлено, що перед визнанням банку неплатоспроможним у ньому було здійснено низку махінацій, зокрема: виведення кредитного портфелю шляхом фіктивних проводок, придбання фіктивних прав вимоги на грошові кошти за договорами з продажу «сміттєвих» цінних паперів, видача незабезпечених кредитів фіктивним фірмам тощо.

Наразі на розгляді судів різних інстанцій перебуває ще 4 позови Фонду гарантування вкладів до пов’язаних осіб, причетних до завдання збитків цьому банку.

  • 30 червня Південно-Західний апеляційний господарський суд продовжив розгляд апеляційної скарги Фонду на рішення суду першої інстанції за позовом Фонду до пов’язаних осіб ПАТ «ФІНБАНК» на суму 142,3 млн грн (справа №910/13325/21).

Як повідомляв Фонд, у цьому банку було виявлено схемне кредитування: майже 95% кредитного портфелю юридичних осіб, що були видані банком до визнання його неплатоспроможним, – кредити, надані пов’язаним з банком особами; практично усі - беззаставні, або з неліквідним забезпеченням. З моменту визнання банку неплатоспроможним позичальники свої кредити не обслуговували.

Крім того 01 липня Північний апеляційний господарський суд продовжить розгляд скарги Фонду на рішення суду попередньої інстанції за позовом до пов’язаних осіб ПАТ «КБ «ДАНІЕЛЬ» на суму 1,1 млрд грн (справа №910/12930/18).

Як повідомляв Фонд, у банку до визнання його неплатоспроможним застосовувались схеми виведення активів. Зокрема, видача незабезпечених кредитів та кредитів під неліквідне забезпечення. Як наслідок, на момент формування ліквідаційної маси 72% кредитного портфелю банку було безнадійною заборгованістю, а майже 22% усіх активів банку складали сміттєві цінні папери. Решта кредитного портфелю – це заборгованість фізичних осіб за споживчими та іпотечними кредитами, наданими під заставу рухомого та нерухомого майна, обслуговування яких зупинилось, в більшості випадків, до моменту введення тимчасової адміністрації у банку.

02 липня Північний апеляційний господарський суд розпочне розгляд апеляційної скарги Фонду за позовом до пов’язаних осіб ПАТ «БАНК «КОНТРАКТ» на суму 210,9 млн грн (справа №910/6442/23).

Після запровадження у цьому банку тимчасової адміністрації у 2015 р. було виявлено низку махінацій. Зокрема, протягом жовтня 2014 – лютого 2015 рр. значна кількість фізичних осіб масово знімала через касу банку кошти, що попередньо перераховувалися від клієнтів Банку-юридичних осіб. Всі зазначені фізичні особи мали спільні ознаки, зокрема, працювали на низькооплачуваних посадах та делегували права розпоряджатися своїми рахунками третім особам. Таким чином було значно збільшено суму відшкодування за рахунок Фонду.

Крім того, напередодні запровадження у ПАТ Банк «КОНТРАКТ» тимчасової адміністрації його керівництво здійснювало розпродаж майна банка без фактичного надходження коштів на рахунки.

Знайшли помилку? Виділіть текст і натисність Ctrl+Enter